Uncategorized

Мора да признаеме дека Ахмети му испрати на Груевски невозможно прифатливо барање

Со денешната изјава на претставниците на Албанскиот етнички блок дека тие не ни барале ВООПШТО од Заев двојазичност на целата територија на Македонија, туку само допрецизирање на двојазичноста во општините со најмалку 20% етничко Албанско население, јас сум сосема уверен дека влада помеѓу СДСМ и ДУИ +, ЌЕ ИМА. Бујар Османи на Телма неколку пати повтори дека Груевски им го ...

Read More »

Арбен Таравари: Алијанса е подготвена да ги даде потписите на Заев

Претставниците на ДРДПА во име на Сојузот за Албанците, најдоцна до утре ќе се сретнат со претставници на СДСМ со кои ќе се разговара нацрт-законот за албанските и други точки на Заедничката декларација. Ова беше потврдено на генералниот секретар Арбен Таравари.Тој додаде дека Алијансата е подготвена да ги даде потписите на Заев за добивање на мандатот, но подоцна изјави дека допрва треба да ...

Read More »

ДУИ: НЕМА ПРЕЧКА ЗА ДОГОВОР СО СДСМ, ДЕНОВИВЕ НОВА ВЛАДА

Нема никаква пречка наскоро да се постигне договор и да се формира влада, брифираат високи извори од ДУИ за Телма. Потесното раководство на партијата во моментов ги разгледува забелешките на СДСМ на нивниот предлог за албанскиот јазик, за кој нема големи разлики меѓу ставовите на двете партии. Според предлогот на ДУИ, се бара решавање на јазичното прашање во рамки на ...

Read More »

СЈО ВЛЕЗЕ ВО КАНАЛ 5 ТЕЛЕВИЗИЈА

Специјалното јавно обвинителство влегло во Канал 5 телевизија. Алсат М дознава дека во петокот тим на Катица Јанева бил во овој медиум. Не откриваат што истражувале и каква документација побарале, бидејќи постапката била тајна. СЈО истиот ден ја чешлаше документацијата и на Медиа Принт Македонија, под чија капа се дневните весници, „Дневник“, „Вест“ и „Утрински весник“.   Неофицијално истражители го ...

Read More »

СЈО: Јанкулоска се заканувала кон сведок да молчи до изборите, „за да не биде третиран како предавник“

Основниот суд Скопје 1 го објави решението на Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1, со кое се одбива жалбата на Специјалнот обвинителство по одлуката на судија на претходна постапка за барањето за определување притвор за Гордана Јанкулоска.   Како што може да се прочита од решението, на барање на Јанкулоска, на седницата ...

Read More »

ФОТО: Александар бичиклиски е пример за двојазичност

Иако ВМРО-ДПМНЕ е 11-та година откако владее со Македонија досега ги нема никаде во јавноста да се појават за да не дозволат или спречат двојазичност, двојазични табли и слично. Но сега е јасно дека ја изгубија власта па излегуваат со лицемерни прес конференции за двојазичност секој ден. Share PostTwitterFacebookGoogle +1Email

Read More »

МАЈК ПЕНС СЕ СРЕТНА СО ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ И НАТО

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска во Брисел ќе се сретне со лидерите на ЕУ и НАТО, завршувајќи ја европската турнеја чија цел е да ги убеди сојузниците во посветеноста на САД на континентот. Тој ќе има состаноци со шефот на европската надворешна политика Федерика Могерини, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, првиот човек на Европската комисија Жан Клод Јункер и ...

Read More »

Објавена снимка од убиството на братот на Ким Јонг-ун

Ким Јонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер, Ким Јонг-ун, беше убиен на интернационалниот аеродром во Куала Лумпур, во Индонезија. Тој беше ликвидиран од страна на жена, за која се претпоставува дека била таен агент испратен од Северна Кореја. Жената, која имала поддршка од уште најмалку две агентки во операцијата, му пријде на Јонг-нам од грб и со еден потег  му врбризгала ...

Read More »

Три идеи за Зекири

Мухи, Си направил животноопасна грешка кога си се јавил или си отишол да резервираш маса. На тој начин ти си ги открил своите планови, правците на своето движење и местото на своето задржување. Дебекато тоа го разбрало како предизвик на кој не смее да му одолее. Ако баш мораш да резервираш маса, јас ти препорачувам три начина: едниот е со ...

Read More »
Close
WpCoderX