МАКЕДОНИЈА

МПЦ ВО ОДБРАНА НА ГРУЕВСКИ?

Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА соопшти дека изразува голема загриженост за актуелната ситуација во која се наоѓа македонското општество и повикува на меѓусебно почитување, проштевање, помирување и одговорност САС на МПЦ во соопштението од денешната седница, апелира до политичките лидери да ја зачуваат уставната позиција на македонскиот јазик на територијата на РМ согласно Уставот, како и унитарниот карактер на државата. ...

Read More »

Командант Малишева призна дека во Диво Насеље, пукал во македонските специјалци: Пукав колку што можев

-Пукав колку што можев, со двете раце пукав, или ќе те убијат или се браниш, Амди Красниќи, алијас командант Малишева, денеска во кривичниот суд, призна дека пред 2 години, пукал во специјалите во кумановско  Диво Насеље. Од Косово дошол по барање на Мирсад Ндрецај командант НАТО, со единствена цел, повик до Албанците да се обединат под едно „црно црвено знаме“, ...

Read More »

КАРАКАМИШЕВА: ЗАЕВ И АХМЕТИ КРИЈААТ НЕШТО

-Имам чувство дека позади целата таа еуфорија којашто се чувствуваше во изјавата на господинот Заев се крие еден голем страв и се крие еден голем прашалник, што доколку не успеам да го спроведам до крај сценариото што ми е дадено во рака и што со мене и со мојата политичка кариера и воопшто со сите оние што ги повлеков со ...

Read More »

НЕКОЛКУ АМБАСАДОРИ ВО СЕДИШТЕТО НА ДПМНЕ! СЕ ВРШИ ПРИТИСОК ЗА ДА СЕ ОНЕВОЗМОЖАТ ЦРНИТЕ СЦЕНАРИЈА КОИ ГИ СПРЕМА ПАРТИЈАТА

Амбасадорот Чарлс Гарет и британски министер за Европа и Америка, Алан Данкан, во моментов се во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, дознава НОВАТВ. Нема информација каква е мисијата на оваа посета на дипломатите во земјава, но доаѓа откако ДУИ објави дека се надминатите разликите околу употребата на албанскиот јазик и од утре ќе почне да се договара програма за новата влада со ...

Read More »

НЕМА ЧЕПКАЊЕ ВО ЗНАМЕТО И ХИМНАТА

–  Значи, албанскиот ќе се користи во службена комуникација, во комуникација со граѓаните, на централно ниво и на локално ниво, во судски постапки, односно во сите органи на државната власт.  Консултирани се голем број експерти, кои потврдија дека овие решенија се во рамките на Уставот – објасни портпаролот на ДУИ. Портпаролот на ДУИ, рече дека немало дебата за менување на законот ...

Read More »

ВМРО ПОЧНА СО ПРОТЕСТИ УШТЕ НЕ ПОЈДЕНИ ВО ОПОЗИЦИЈА

Македонски марш – завет за Македонија е мотото на маршот што утре го организира македонското патриотско здружение „Тврдокорни”. Маршот ќе почне утре во 17 часот пред Соборниот храм на МПЦ во Скопје, а ќе заврши до паркот „Жена Борец”. Здружението ќе се обрати до владините коалициски партнери од кои ќе бараат детали од договореното во Мала Речица. „Секој молк или ...

Read More »

ЌЕ МУ ГО ДАДЕ ЛИ ИВАНОВ МАНДАТОТ НА ЗАЕВ?

Потписите се гаранција за обезбедено мнозинство и претседателот со ништо не смее да го условува доделувањето на мандатот за состав на влада, вели професорот по уставно право Светомир Шкариќ за DW.   Може ли претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот за состав на влада и покрај обезбедено парламентарно мнозинство? Ова е прашањето што се отвора во јавноста, откако ...

Read More »

ШТО ДУИ И СДСМ ДОГОВОРИЈА ЗА АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК?

Собраниските седници ќе може да се водат и на Албански јазик. Сите донесени закони ќе бидат двојазични. Во Владата, министрите-Aлбанци ќе можат да говорат и на својот мајчин јазик. Судските постапки, ако во нив учествува албанец, ќе бидат двојазични. Истото важи за информативните табли на државните институции и сообраќајните знаци. Овие решенија се дел од Нацрт-законот за употреба на aлбанскиот ...

Read More »

ЧЕСТИТО НОВА ВЛАДА! ДУИ ОДЛУЧИ ДА ГИ ДОДЕЛИ ПОТПИСИТЕ НА СДСМ

Директорот на невладината ЦИВИЛ, кој важи за добро информиран со блиски конекции во раководството на сите поголеми македонски партии, со исклучок можеби на фашистичката ДПМНЕ, пред неколку минути одбјави на фб – ЧЕСТИТО НОВА ВЛАДА! Ова значи дека ДУИ само што донеле одлука да се коалицира со СДСМ, тие во моментов заседаваат во своето седиште во Мала Речица. Share PostTwitterFacebookGoogle ...

Read More »
WpCoderX