МАКЕДОНИЈА

ДОАЃА ВЛАДА НА ГРАЃАНИТЕ, ГРУЕВСКИ Е ВО ОЧАЈ!

Граѓаните на Македонија го избраа концептот на заедништво, наспроти концептот на поделби и тие веќе ги одбранија интересите на Република Македонија. соопшти СДСМ   Граѓаните избраа правда и живот и со тоа ги одбранија своите интереси и интересите на своите деца, кои ќе живеат во современа, стабилна и безбедна, праведна и правична, единствена Република Македонија. Доаѓа Влада на сите граѓани: ...

Read More »

ДПМНЕ НАЈАВИ ДЕКА ОДАТ ВО ОПОЗИЦИЈА?

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи дефакторизација на македонскиот народ и на другите етнички заедници кои живеат во Македонија. Она што го најавувавме за време на целата предизборна кампања, сега го гледаат сите. СДСМ се обидува самата со себе да се натпреварува во проширувањето на понудата кон албанските партии за да дојде на ...

Read More »

ДПМНЕ СЕ МОБИЛИЗИРА? ИЗЛАГААТ НА УЛИЦА ЗА ДА ЈА ОДБРАНАТ ВОЛЈАТА НА МНОЗИНСТВОТО

ВМРО-ДПМНЕ ќе стори сѐ да ја одбрани волјата на мнозинството граѓани, рече директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, коментирајќи ги информациите дека Демократската унија за интеграции (ДУИ) е спремна да ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат за формирање влада. Прашан што значи терминот дефакторизација, кој го лансираше синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Котевски одговара ...

Read More »

КАТИЦА ЈАНЕВА: ДОСТА Е!!! ЈАВНОСТА ЌЕ ДОЗНАЕ СЕ! ДУРИ И КАКО ФУНКЦИОНИРААТ СУДОВИТЕ

Досега ги игнориравме, но веќе е време јавноста да знае дека судиите не може да се кријат зад нивните функции, повикувајќи се на имунитетот и на слободното и независно судиско искажување, бидејќи овде се работи за повреда на кривичната постапка, вели обвинителката Катица Јанева, потсетувајќи дека голем број одлуки на Европскиот суд за човекови права во Стразбур се однесуваат токму ...

Read More »

Татјана Михајлова мора да биде казнета со дебела казна затвор за злоупотреба на должноста

Е да, Татјана Михајлова мора да биде казнета. Не административно туку со дебела казна затвор за злоупотреба на должноста и рушење на правниот систем. Казната мора да биде проследена со потполна забрана за вршење на било каква дејност поврзана со правораздавање и секако со испитување на потеклото на имотот кој го има здобиено во последните 10 години со цел евентуална ...

Read More »

ПОЛИТИЧКА И ЕТНИЧКА ДИСКРИМИНАЦИЈА ВО УЧИЛИШТЕТО ВО БАТИНЦИ

Наставникот по македонски јазик, Владо Димовски, граѓански активист, учесник во Шарената револуција и генерален секретар на невладината организација „Центар за меѓуетничка толеранција“, добил отказ од политички причини од в.д. директорот на ОУ „Алија Авдовиќ“ во селото Батинци, општина Студеничани. Уште во предизборието, поради неговата експонираност во граѓанскиот активизам, вели дека му бил намален фондот на часови, а по изборите, в.д. ...

Read More »

Груевски: СДСМ сака да ја редефинира Македонија, ние остануваме на браникот на државата

СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ. Она што сега се случува покажува дека СДСМ е цврсто влезена во намера да ја редефинира Македонија. Но морам да потенцирам дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе стои цврсто во било која ситуација на браникот и одбраната на државата и националните интереси, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ...

Read More »

Шеќеринска: Разговорите се во завршна фаза, деновиве нова Влада

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Норвешка во Р.Македонија, Арни Бјорнстад. На средбата се разговарало за процесот на обезбедување парламентарно мнозинство за формирање на новата Влада во Македонија. -Разговорите меѓу СДСМ и партиите кои се очекува да бидат дел од новото парламентарно мнозинство се во завршна фаза. Преговорите за сите прашања се водат ...

Read More »

ГРУЕВСКИ ЈА НАПУШТИЛ МАКЕДОНИЈА?

Мактел го контактираа извори кои ни тврдат дека се погласно се зборува дека вечерва лидерот на ВМРО ДПМНЕ ја напуштил земјава без намера да се враќа назад! Паничното бегство уследило по добиените информации од Мала Речица дека Ахмети и Заев се договориле за влада. Со тоа исчезнала кај Груевски и последната надеж за спас од затвор и од неславен крај! ...

Read More »
WpCoderX