МАКЕДОНИЈА

НОВИ СКАНДАЛИ ГО ТРЕСАТ СВАРОВСКИ СУДСТВОТО

Давидовиќ Јанковиќ пред 23 часа · Кога го смениле Законот за судовите? Сабајлево влегувам во суд и дознавам дека еден куп судии од кривично се префрлени во прекршоци. Кога прекршочниот оддел станал суд со полна надлежност? Волку судии кривичари нема веќе ни кривичниот суд кој од најголемиот кривичен суд стана селска кооперација односно гранапче што би рекол оној лигушон. Share ...

Read More »

Груевски денеска на суд

Неизвесно е дали денеска ќе се одржи второто судско рочиште против обвинетиот експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за насилствата во општина Центар во јули 2013 година и за нарачувањето шамари за градоначалникот Андреј Жерновски. Тоа е закажано за 10 часот во Основниот суд Скопје 1, кај в.д. претседателката на судот Татјана Михајлова јави СДК.   Од Специјалното јавно обвинителство ...

Read More »

АХМЕТИ ПОТВРДИ! ДЕНОВИВЕ НОВА ВЛАДА МЕЃУ ДУИ И СДСМ

-Нема многу разлики меѓу ставовите на ДУИ и СДСМ, изјави Али Ахмети по средбата со Зоран Заев во Мала Речица. Тој рече оти има уште некои несогласувања околу албанскиот јазик, но дека разликите биле мали. -Употребата на албанскиот јазик со устав е загарантирана. Деновиве ќе го свикаме Централното претседателство за да донесеме важна одлука. Во меѓувреме, очекуваме експертите да најдат ...

Read More »

(ВИДЕО) ЗАЕВ И АХМЕТИ ВО МОМЕНТОВ ЈА ДОГОВАРААТ ВЛАДАТА ВО МАЛА РЕЧИЦА

Дали е на повидок новото коалициско мнозинство во Собранието на РМ? Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва е на средба со Али Ахмети во Мала Речица, објави Тв 21. По изјавата на генералниот секретар Оливер Спасовски дека наскоро очекуваат потписи за парламентарно мнозинство, оваа посета е веројатно во тој контекст. Share PostTwitterFacebookGoogle +1Email

Read More »

ДАЛИ ГРУЕВСКИ ЌЕ ОДГОВАРА ЗА НАРАЧАНИТЕ ШАМАРИ

Специјалното јавно обвинителство се уште чека одговор на жалбата поднесена до Апелација, информира АлсатМ. На трети месецов тие до повисокиот суд ја обжалија одлуката на Кривичен да не прифати дел од доказите предложени од Катица Јанева за нарачаните шамари во Центар, каде првообвинет е екс премиерот Никола Груевски.   На последното рочиште пред два месеца судијката Татјана Михајловска која е, ...

Read More »

ПРИСЛУШУВАНИТЕ РАЗГОВОРИ СЕ ПРЕСЛУШАНИ НАД 4 МИЛИОНИ ПАТИ

Придружните прес-конференции на опозицијата, на кои беа објавени прислушуваните разговори, пак, се прегледани речиси 588 илјади пати Минатата недела се одбележаа 2 години откако СДСМ и лидерот на опозицијата Зоран Заев почнаа да ги објавуваат сетовите од прислушувани разговори на отворени и јавни прес конференции. Како што е познато, во тој период провладините медиуми од сите видови не објавуваа ништо ...

Read More »

Кржалоски: СДСМ го сопира рестартирањето на компаниите – жртви на транзицијата

СДСМ со своето неодговорно однесување ги опструира многуте проекти што се во интерес на граѓаните. Еден од проектите кој требаше да почне во 2017 година е проектот за рестартирање на стопанските кацитети – жртви на транзицијата“, изјави на прес-конференција Лука Кржалоски од ВМРО-ДПМНЕ.   Тој додаде дека со овој проект требало да се реши статусот на повеќе од 320 компании ...

Read More »

ТАРАВАРИ: ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ МАНДАТАР ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА

Албанската платформа – отворање на пандорината кутија, обид за затворање на етничките прашања, инструмент за рехабилитација на ДУИ или уцена? Што се бара, кој што нуди, дава или одзема? За што се преговара? Кои се позициите на Алијансата за Албанците? На „жешкото столче“ Арбен Таравари, генерален секретар на Движењето за реформи на ДПА и преговарач на Алијансата на Албанците, наспроти ...

Read More »

МЕГА НУКЛЕАРКА НА СУДИЈКАТА РИСТОВА: МЕ СМЕНИЈА ЗАТОА ШТО БЕВ ПРОТИВ ОТФРЛАЊЕ НА БОМБИТЕ

Судијата Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги шокира судиите во Кривичниот суд повторно е вратена во Судот за прекршоци, тврди дека работела под страшни закани. Ристова за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува и за преместувањата кои ги извршиле експретседателот на судот Владимир Панчевски и в.д. претседателката Татјана Михајлова за да ѝ се одмаздат. „Првиот пат ...

Read More »
WpCoderX