СПОРТ

ДАМЈАНОВСКИ ПОЛЕТА ВО БОСНА И ОСТВАРИ УШТЕ ЕДНА А ОЛИМПИСКА НОРМА

Најдобриот македонски нордиец и трикратен олимписки претставник на државава, уште еднаш ги покажа своите квалитети и оствари уште една А олимписка норма. На неколку секунди за пласман во најдобрите тројца, Дамјановски зазеде солидно 5-то место во конкуренција од 25 натпреварувачи и освои 94 фис точки што го доближуваат до нова А олимписка норма. Со оглед на опструкциите што изминативе неколку ...

Read More »

КАКО ВО СТАРИТЕ ДОБРИ ВРЕМИЊА, ВЕНУС И СЕРЕНА ВО ФИНАЛЕ! ПОБЕДНИЧКАТА ГИ МИЕ САДОВИТЕ

Сестрите Серена и Венус Вилијамс (САД) се во финалето на Отвореното првенство на Австралија во тенис. Дуелот е во сабота. Прво поголемата од двете – Венус (36 г.), ја победи сонародничката Коко Вандевеге со 6: 7 (3), 6: 2, 6: 3. Потоа Серена ја реши Хрватката Мирјана Лучиќ со 6: 2, 6: 1 за помалку од еден час во второто ...

Read More »

ФЕДЕРЕР ОСВОИ НОВА ТИТУЛА

Роџер Федерер (Швајцарија) е првиот финалист на Отвореното првенство на Австралија во тенис кај мажите. Рекордерот со 17 титули од Гренд слем, победи во одличен натпревар сонародникот Стен Вавринка со 3: 2 во сетови (7: 5, 6: 3, 1: 6, 4: 6, 6: 3). Ветеранот не дозволи целосен пресврт на шампионот од 2014 година. Во петтиот сет Роџер направи решителен ...

Read More »

Вестбрук до нов трипл-дабл, Леброн недоволен за Кливленд

Фантастичниот Расел Вестбрук стигна до својот 23. „трипл-дабл“ учинок оваа сезона, продолжувајќи ја серијата на феноменални партии, додека пак Кливлен, продолжи со кризата. Оклахома предводени од Вестбрук на гостинки терен славеше кај Њу Орлеанс со 114:105, во натпрвар на кој Вестбрук постигна 27 поени, со 12 скока и 10 асистенции, за само 36 минути. Шампионот Кливленд никако да излезе од ...

Read More »
Close
WpCoderX