СВЕТ

МАЈК ПЕНС СЕ СРЕТНА СО ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ И НАТО

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска во Брисел ќе се сретне со лидерите на ЕУ и НАТО, завршувајќи ја европската турнеја чија цел е да ги убеди сојузниците во посветеноста на САД на континентот. Тој ќе има состаноци со шефот на европската надворешна политика Федерика Могерини, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, првиот човек на Европската комисија Жан Клод Јункер и ...

Read More »

Објавена снимка од убиството на братот на Ким Јонг-ун

Ким Јонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер, Ким Јонг-ун, беше убиен на интернационалниот аеродром во Куала Лумпур, во Индонезија. Тој беше ликвидиран од страна на жена, за која се претпоставува дека била таен агент испратен од Северна Кореја. Жената, која имала поддршка од уште најмалку две агентки во операцијата, му пријде на Јонг-нам од грб и со еден потег  му врбризгала ...

Read More »

Ардхолд очекува одговор од Бејли

Републиканскиот конгресмен од Алабама, Роберт Ардхолд изјави дека не добил писмен одговор кој заедно со уште пет други конгресмени испратија писмо до Амбасадата на САД во Скопје и побараа извештај за финансирање на левичарски организации поврзани со американскиот даночен систем. Ние не сме добиле одговор, но ако амбасадорот работи на нешто, верувам дека ќе ни даде одговор во времето, кога ...

Read More »

Ким Јонг Ун лансира ракета кон Токио додека Трамп и Шинзо Абе играле голф

Токму кога претседателот Доналд Трамп и премиерот на Јапонија Шинзо Абе безгрижно играа горф во зградата на милијардерот во Мајами, диктаторот Ким Јонг Ун ги изненади со последниот тест на балистичка ракета која ја пушти во правец на Токио, но таа падна на цели 500 километри пред јапонските брегови. Јужна Кореја свика седница на Советот за национална безбедност. Според Сеул, ...

Read More »

ПУТИН ЌЕ МУ ГО ИСПОРАЧА СНОУДЕН НА ТРАМП

Американските разузнавачки служби добиле информации дека Русијаразмислува да го предаде Едвард Сноудeн како “подарок” на Доналд Трамп,пренесува NBC News. Висок американски функционер и извор од разузнавањето ја потврдиле оваа информација. Адвокатот на Сноуден бен Визнер истакна дека тие не знаат за ваквите планови за враќање на Сноуен во САД. “Екипата на Сноуден не добила никакви сигнали и нема нова причина за ...

Read More »

НИШТО ОД НАДЕЖИТЕ НА ПУТИН! ТРАМП НЕ ГИ УКИНУВА САНКЦИИТЕ, РУСИЈА ОСТАНУВА ИЗОЛИРАНА

Поранешната премиерка на Украина, Јулија Тимошенко, тврди дека Доналд Трамп за време на приватен состанок на маргините на Молитвениот појадок ѝ ветил дека САД нема да ги укине санкциите кон Русија, додека Москва не се повлече од Украина. Сајтот Politico.eu, повикувајќи се на извори блиски до Тимошенко, кои разговарале со неа по Молитвениот појадок тврдат дека таа била многу помирна ...

Read More »

ТРУДО ДО БЕГАЛЦИТЕ: ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО КАНАДА

“За оние кои бегаат од прогон, терор и војна, вие сте добредојдени, без оглед на вера, во различноста е нашата сила. Добредојдовте во Канада” Тоа го напиша премиерот на Канада Џастин Трудо во официјалниот профил на Твитер, откако американскиот претседател Доналд Трамп издаде декрет за забрана во САД за влегуваат бегалци од неколку земји – Ирак, Иран, Сирија, Либија, Сомалија, ...

Read More »

ЕВЕ ЗА ШТО РАЗГОВАРАЛЕ ПУТИН СО ТРАМП

Кремљ соопшти дел од содржината на првиот разговор на Доналд Трамп со Владимир Путин. Путин му честиташе Трамп за неговата официјална инаугурација и му посака успеси во претстојната му активност, се вели во соопштението на прес-службата на рускиот претседател. «За време на разговорот двете страни демонстрираа желба за активна соработка на стабилизација и развој на руско-американските интеракции – на конструктивна, ...

Read More »

Поранешниот државен секретар на САД подготвена да стане муслиманка

Поранешниот државен секретар на САД (1997-2001) Медлин Олбрајт е подготвена да стане муслиманка. Тоа го напиша самата  на профил на Твитер. Според неа тоа ќе биде нејзиниот одговорот на затегнувањето на имиграционата политика од страна на новиот претседател Доналд Трамп. Madeleine Albright ✔@madeleine I was raised Catholic, became Episcopalian & found out later my family was Jewish. I stand ready ...

Read More »

ТРАМП: МЕКСИКО ЌЕ ГО ПЛАТИ ЅИДОТ

Американскиот претседател Доналд Трамп продолжува да ги почитува своите предизборни ветувања и потпиша декрет за изградба на ѕид на границата со Мексико, соопшти ABC News. По негови зборови новиот објект ќе ЈА блокира имиграцијата и ќе ја подобри безбедноста во двете држави. “Нација без граници не е нација. Од денес САД ја враќа контролата на своите граници, рече тој. – ...

Read More »
Close
WpCoderX