СВЕТ

НИШТО ОД НАДЕЖИТЕ НА ПУТИН! ТРАМП НЕ ГИ УКИНУВА САНКЦИИТЕ, РУСИЈА ОСТАНУВА ИЗОЛИРАНА

Поранешната премиерка на Украина, Јулија Тимошенко, тврди дека Доналд Трамп за време на приватен состанок на маргините на Молитвениот појадок ѝ ветил дека САД нема да ги укине санкциите кон Русија, додека Москва не се повлече од Украина. Сајтот Politico.eu, повикувајќи се на извори блиски до Тимошенко, кои разговарале со неа по Молитвениот појадок тврдат дека таа била многу помирна ...

Read More »

ТРУДО ДО БЕГАЛЦИТЕ: ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО КАНАДА

“За оние кои бегаат од прогон, терор и војна, вие сте добредојдени, без оглед на вера, во различноста е нашата сила. Добредојдовте во Канада” Тоа го напиша премиерот на Канада Џастин Трудо во официјалниот профил на Твитер, откако американскиот претседател Доналд Трамп издаде декрет за забрана во САД за влегуваат бегалци од неколку земји – Ирак, Иран, Сирија, Либија, Сомалија, ...

Read More »

ЕВЕ ЗА ШТО РАЗГОВАРАЛЕ ПУТИН СО ТРАМП

Кремљ соопшти дел од содржината на првиот разговор на Доналд Трамп со Владимир Путин. Путин му честиташе Трамп за неговата официјална инаугурација и му посака успеси во претстојната му активност, се вели во соопштението на прес-службата на рускиот претседател. «За време на разговорот двете страни демонстрираа желба за активна соработка на стабилизација и развој на руско-американските интеракции – на конструктивна, ...

Read More »

Поранешниот државен секретар на САД подготвена да стане муслиманка

Поранешниот државен секретар на САД (1997-2001) Медлин Олбрајт е подготвена да стане муслиманка. Тоа го напиша самата  на профил на Твитер. Според неа тоа ќе биде нејзиниот одговорот на затегнувањето на имиграционата политика од страна на новиот претседател Доналд Трамп. Madeleine Albright ✔@madeleine I was raised Catholic, became Episcopalian & found out later my family was Jewish. I stand ready ...

Read More »

ТРАМП: МЕКСИКО ЌЕ ГО ПЛАТИ ЅИДОТ

Американскиот претседател Доналд Трамп продолжува да ги почитува своите предизборни ветувања и потпиша декрет за изградба на ѕид на границата со Мексико, соопшти ABC News. По негови зборови новиот објект ќе ЈА блокира имиграцијата и ќе ја подобри безбедноста во двете држави. “Нација без граници не е нација. Од денес САД ја враќа контролата на своите граници, рече тој. – ...

Read More »
WpCoderX