ТЕХНОЛОГИЈА

Кинески робот ги победил луѓето во квиз на знаење

Дали роботите се попаметни од луѓето? Робот со име „Wangzai“ ги победил човечките противници во еден популарен квиз на знаење во Кина. Роботот е дело на кинеската компанија и интернет пребарувач „Sogou“, а оваа интелигентна машина го привлече вниманието на јавноста со учеството на квизот „Yizhan Daodi”, кинеска верзија на америкаскиот квиз „Who’s Still Standing”. Се работи за робот со ...

Read More »

2050 ЛУЃЕТО ЌЕ СЕ ВЕНЧААТ И ЌЕ ИМААТ СЕКС СО РОБОТИ

Глупаво е да се негира дека иднината е тесно поврзана со развојот на роботи и различните роботски системи. Но истовремено, на позадината на значителниот напредок во оваа област, психолозите се загрижени за психата на луѓето, пишува специјализираното списание Trusted reviews. Само по неколку децении луѓето ќе започнат да живеат со роботи, да имаат секс со нив и дури да склучуваат брак ...

Read More »

Airbus ќе ја претстави првата летечка безпилотна кола

Топ-производителот на патнички авиони Airbus ветува прототип на летачката беспилотни кола до крајот на годината. Ова го објави извршниот директор Том Ендерс на дигитална конференција во Минхен, соопшти “Ројтерс”. Според нив, тоа ќе го реши проблемот со сообраќајниот метеж во градовите. Минатата година компанијата создаде нов оддел – “Градска воздух мобилност”, чија задача е да развива концепти за возила кои ...

Read More »

ЕЈПЛ ЛАНСИРА ТРИ НОВИ ТАБЛЕТА ОВАА ПРОЛЕТ

Apple планира да лансира три нови таблета оваа пролет, пишува The Verge – буџетски 9,7-инчен, Предводник помеѓу 10 и 10,5 инчи и професионален 12,9-инчен. Информациите доаѓаат од заслужните аналитичен Мин-Чи Куо, кој е добро запознаен со производителите на делови за компанијата во Cupertino и почесто е во право во предвидувањата си. Share PostTwitterFacebookGoogle +1Email

Read More »

НИШТО ОД БИЗНИСОТ НА ВЕЛЕШАНИТЕ, ПОРАДИ ЛАЖНИ ВЕСТИ ГУГЛ ГИ ЗАПРЕ РЕКЛАМИТЕ ЗА 200 САЈТА

Технолошкиот гигант Google престана со пристапот до рекламна платформа за близу 200 сајтови, соопшти Mashable.com. Причината е “лажна содржина” (misrepresentative content), што е терминот, избран од американската компанија како појасна варијанта на “лажни вести”. Share PostTwitterFacebookGoogle +1Email

Read More »

Смартфоните Галакси ноут 7 се самозапалувале поради проблем во батериите

Смартфоните “Галакси ноут 7” се самозапалувале поради проблеми во дизајн и производство на батерии. Овие проблеми биле причина за прегревање и самозапалување, објави производителот – јужнокорејската компанија “Самсунг”. Веста ја соопшти на прес-конференција копродукции Дон Џин – шефот на smartphone одделот на јужнокорејскиот гигант. Share PostTwitterFacebookGoogle +1Email

Read More »
Close
WpCoderX