НЕ ПРОПУШТАЈ

НА КОЈ МУ СМЕТА ШАРЕНИЛОТО: По протестот исчистена улицата пред Собрание

Граѓанското движење „Протестирам“ и вчера вечерта се собра на протест во Скопје за да ја потсети власта на рокот кој го поставија за исполнување на нивните барања.

13319764_1010531142357790_4264712713275451165_n

Како и обично стартно место на демонстрантите беше СЈО.

Боејќи ја улицата пред Собрание демонстрантите потсетија дека останале уште осум дена до рокот кој го поставија, 18 јуни, истакнувајќи дека до тогаш барем две нивни барања мора да бидат исполнети.

Опозицијата која целосно ги поддржа барањата на граѓаните бара до поставениот ултиматум Владата да поднесе оставка, а Уставниот суд да се изјасни за уставноста на Специјалното јавно обвинителство.

13417440_1010531119024459_5202989361845456231_n

Демонстрантите бараат и ослободување на сите демонстранти кои учестувале во протестите, формирање на специјлално одделение при Кривичниот суд за предметите на СЈО, вклучување на граѓанските организации во преговорите за излез од кризата и оставка на претседателот Ѓорге Иванов.

Фото: Лазар Симеонов

Фото: Лазар Симеонов-фејсбук

Веднаш по завршувањето на протестот градските служби излегоа на терен и ја исчистија шарената улица пред Собрание.

13435378_10153521635481927_560750348659475302_n

Улицата како што може да забележите од фотографиите беше целосно обоена.


Close
WpCoderX