НЕ ПРОПУШТАЈ

ДУИ И ДПА ПОВИКАНИ НА “РИБАЊЕ” ВО АМБАСАДАТА НА САД

Претставници на ДУИ и ДПА вчера биле повикани на разговор во Амбасадата на САД, дознава НОВА.

Средбата следи по вчерашното гласање по предлозите за измени на законите за СЈО и за заштитени сведоци, што при што ниту еден не беше усвоен. СЈО произлезе од Договорот во Пржино, чиј гарантори се токму САД.

Американската амбасада во Скопје вчера попладнево излезе со соопштение во кое се вели:

„Ги охрабруваме сите партии да се придржуваат кон обврските преземени со договорите од Пржино и од 20 јули за да осигураат веродостојни избори и непречена работа на Специјалното обвинителство и на независните набљудувачи на медиумите“, се вели во соопштението на Американската амбасада во Скопје.

 

Извор: Нова


(ВИДЕО) Шарената револуција влета на ручек на Марија Петир: ДАЛИ ВО ЕУ АБОЛИЦИРАТЕ КРИМИНАЛЦИ?
Берлин со остра порака: Трпението на меѓународната заедница е при крај
ФОТО: Илјадници демонстранти тргнаа кон Собранието
СДСМ: Во музејот на ВМРО Ванчо Михајлов е херој, а се негираат партизаните кои се изборија за Македо...
НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА! КЕЈТИ СО СУДСКА НАРЕДБА ВЛЕЗЕ ВО УБК
Спасовски: Груевски е завршена работа, доаѓа нова одговорна Влада!
Close
WpCoderX