НЕ ПРОПУШТАЈ

ТРАМП ПРИЗНАВА ДЕКА ЗАОСТАНУВА: ХИЛАРИ ИМА ОГРОМНА ПРЕДНОСТ

Шефицата на кампањата на Доналд Трамп – Кели Конвеј призна дека републиканскиот кандидат за Белата куќа заостанува зад противничката од Демократската партија Хилари Клинтон, пренесе Ројтерс.

Конвеј рече дека Клинтон има “огромни предности”, вклучувајќи и финансиски, кои се нејзините можности да потроши милиони за телевизиски реклама пред изборите на 8 ноември.

“Заостануваме”, рече Конвеј во преносот на ABC  и додаде дека предизборниот тим на Трамп ќе вложи напори да ги привлече гласачите, кои се уште не одлучиле за кого ќе гласаат, но и не се подготвени да ја поддржат Клинтон.

Во последната дебата минатата недела со Клинтон, Трамп ја нападна демократија на САД, одбивајќи да одговори дали ќе го признае резултатот од изборите ако загуби.

Хилари Клинтон веднаш го осуди одбивањето на противникот да го признае резултатот од изборите и ги повика гласачите да ја искористат можноста за рано гласање и да гласаат што е можно побрзо.

“Тој одби да изјави дека ќе го почитува резултатот од овие избори и тоа е закана за демократијата. Мировната транзиција на власта е една од работите кои ја прават Америка да биде Америка”, рече таа пред околу 3.500 луѓе на митингот во државата Северна Каролина. “Отсега до 5 ноември вие можете да гласате однапред насекаде во земјата”.

Синот на Доналд Трамп – Ерик, изјави дека неговиот татко ќе го прифати резултатот од изборите, ако тие се чесни. “Според мене татко ми вели:” Сакам фер избори “. Ако резултатот е искрен, тој апсолутно ќе го прифати. Тоа е сосема сигурно”, додаде Ерик Трамп пред телевизијата ABC.


Close
WpCoderX