НЕ ПРОПУШТАЈ

Обама ќе го отвори македонското прашање во Грција

За време на претстојната посета на Грција во вторник и среда Барак Обама ќе се обиде да го убеди грчкиот премиер Алексис Ципрас да не пушта во пристаништата руски бродови. Тој ќе инсистира исто Атина да ги поддржи антируските санкции и да го поништи ветото врз влезот на Македонија во НАТО. Обама бил силно вознемирен од достапноста на грчките пристаништа за руски воени бродови, што било сосема несоодветно за земја-членка на НАТО. Во замена САД требало да направат се што е можно за олеснување на грчкиот долг.


Close
WpCoderX