НЕ ПРОПУШТАЈ

Тексас бара Тегзит пред изборот на Трамп? Националистите повикуваат на референдум

Ние се надеваме дека ке спроведеме мирен референдум и ке се одвоиме од САД, рече водачот на Тексашкото националистичко движење Нејтан Смит, пишува газета.ру. Водачот на отцепниците изјави дека се надева оти жителите на јужната држава ке прогласат независност на Тексас пред стапувањето на новиот американски претседател Доналд Трамп на должност на 20 јануари 2017 година “Никој не може да ја управува Државата на осамена ѕвезда (прекарот на Тексас) подобро од нас. Бирократијата во Вашингтон не внесе во долгови. Станува збор за трилиони долари “, посочи Смит.


Close
WpCoderX